Jesteś tutaj: analizagieldowa.pl > Gospodarka > Bezrobocie w Polsce

Bezrobocie w Polsce

Bezrobocie to problem z którym Polska boryka się od prawie 25 lat. Poziom bezrobocia zmienia się na przestrzeni lat, jednak ciągle mamy w Polsce za mało miejsc pracy w stosunku do potrzeb. Najniższy poziom bezrobocia notowany był kilka lat to przystąpieniu Polski do Unii Europejskiej kiedy to mieliśmy wysoką emigrację i jednocześnie wysoki wzrost gospodarczy.

Stosunkowo najlepsza sytuacja w Polsce pod względem poziomu bezrobocia występuje w największych miastach takich jak: Warszawa, Kraków, Poznań oraz Katowice. Na drugim biegunie z kolei od lat znajdują się województwa: podlaskie, świętokrzyskie i podkarpackie. Szacuje się, że wśród bezrobotnych około 30% osób w ogóle nie poszukuje zatrudnienia. Są to osoby, którym zależy zwykle na ubezpieczeniu zdrowotnym.

Niestety w naszym kraju nadal brakuje odpowiednich programów aktywizacji bezrobotnych osób. Najlepszym rozwiązaniem problemu bezrobocia byłaby jednak poprawa kondycji polskiej gospodarki, która umożliwiłaby powstanie większej ilości miejsc pracy oraz zwiększyłaby szanse powodzenia działalności gospodarczej.

Zostaw odpowiedź

Musisz być zalogowany żeby zostawić komentarz.