Jesteś tutaj: analizagieldowa.pl > Finanse przedsiebiorstw > Ciąża, a własna firma

Ciąża, a własna firma

Przeglądając liczne fora internetowe, można natrafić na porady, aby kobiety będące w ciąży, na krótko przed terminem rozwiązania zarejestrowały własną działalność gospodarczą. W ten sposób, dzięki opłaceniu odpowiednio wysokich składek na ubezpieczenie ZUS, można uzyskać nawet kilka tysięcy zasiłku przez cały okres urlopu macierzyńskiego. Jest to sprytny i całkowicie legalny sposób uzyskania wysokich świadczeń wypłacanych przez państwo, które na dzień dzisiejszy przysługują każdej kobiecie mającej własną firmę i która została mamą.

Także kobiety, które od dawna są właścicielkami firm mogą skorzystać z tego wyjątkowego sposobu na zapewnienie sobie wysokiego dochodu w okresie urlopu macierzyńskiego. Wystarczy, że chociażby na miesiąc przed rozwiązaniem podniesie swoje składki ubezpieczenia chorobowego do górnej granicy, a ZUS przez wszystkie 20 tygodni, będzie wypłacał ponad 7 tysięcy złotych. Po powrocie do pracy, nic nie stoi na przeszkodzie, aby składki te obniżyć do minimalnego poziomu.

System ten nie podoba się rządowi, który uważa, że zbyt wiele osób wykorzystuje go do zaspokajania własnych potrzeb, a wiele firm „znika” jak tylko kończy się prawo do zasiłku. Z tego też powodu trwają prace nad zmianami w ustawie, które spowodują, że na wysokość pobieranego zasiłku w okresie urlopu macierzyńskiego w znaczniej mierzy wpłynie staż działalności firmy, a nie tylko i wyłącznie wysokość odprowadzonych do ZUS-u składek. Po zmianach prawo do najwyższego zasiłku będą miały tylko te kobiety, które firmę zarejestrowały przynajmniej na rok przed porodem i opłaciły składki. Zgodnie z zapowiedzią, uruchomienie działalności gospodarczej na miesiąc przed rozwiązaniem umożliwi uzyskiwanie zasiłku w maksymalnej wysokości 2,3 tys. zł brutto.

Zostaw odpowiedź

Musisz być zalogowany żeby zostawić komentarz.