Jesteś tutaj: analizagieldowa.pl > Podatki > Co to jest PIT?

Co to jest PIT?

PIT jest to podatek od dochodów uzyskiwanych przez osoby fizyczne a także podatek od prowadzenia działalności gospodarczej. Potocznie PIT to dokument, który musi złożyć każda osoba uzyskująca dochodów.

PIT musi rozliczyć każdy, kto uzyskał dochód. Dotyczy to zarówno zysków z umów o pracę, umów o dzieło oraz umów zlecenie. Opodatkowane są także dochody pochodzące z działalności twórczej, oświatowej, literackiej, czy artystycznej, a także dochody z tytułu rent i emerytur. PIT należy złożyć w odpowiednim Urzędzie Skarbowym za ubiegły rok. Wszystkie osoby, które ukończyły 18 lat rozliczają się samodzielnie. Dzieci rozliczają się we wspólnym formularzu razem z rodzicami.

Rozliczanie PIT-ów sprawia sporo problemów wielu osobom, często ze względu na zawiłość przepisów prawa podatkowego lub niejasne instrukcje dotyczące wypełniania samego dokumentu. Dlatego sporą popularnością cieszą się różne biura świadczące usługi księgowe. Osoby, które mają problem z rozliczeniem PIT-u mogą także skorzystać z programu, który ułatwia wypełnianie deklaracji podatkowych.

Zostaw odpowiedź

Musisz być zalogowany żeby zostawić komentarz.