Jesteś tutaj: analizagieldowa.pl > Finanse osobiste > Czy studia państwowe są bezpłatne

Czy studia państwowe są bezpłatne

Edukacja to kosztowny obszar życia każdego człowieka, o czym mogą przekonać się rodzice dzieci, które rozpoczęły naukę w szkole. Wyprawka dla pierwszaka to często koszt równowartości miesięcznego wynagrodzenia w skali najniższej krajowej. Dla wielu rodziców to o wiele za dużo, a bez przemyślanego działania, konieczne jest zaciąganie kredytu lub wysłanie dziecka do szkoły bez pełnego wyposażenia.

Powszechny obowiązek nauki w Polsce obowiązuje w stosunku do osób pomiędzy 7, a 18 rokiem życia. Dalszy proces edukacyjny to już dobra wola indywidualnej jednostki. Jednak nie zawsze chęć idzie w parze z możliwościami. Studia, nawet w systemie dziennym na państwowych uczelniach, chociaż oficjalnie nie są odpłatne, to w rzeczywistości bywają kosztowniejsze niż nauka w prywatnych szkołach wyższych, podejmowana w trybie zaocznym. Przygotowanie do egzaminu to niejednokrotnie konieczność zakupienia podręcznika autorstwa wykładowcy, który stanowi formę nieoficjalnej przepustki na kolejny rok.

Budżet niepracującego studenta, który nie może liczyć na finansowe wsparcie rodziny, ani też nie uzyskuje żadnej innej formy pomocy, skutecznie uniemożliwia mu zakup wszystkich niezbędnych podręczników. Z tego też powodu wiele osób decyduje się na podjęcie pracy zarobkowej, a studia realizuje w systemie zaocznym.

 

Zostaw odpowiedź

Musisz być zalogowany żeby zostawić komentarz.