Jesteś tutaj: analizagieldowa.pl > Finanse osobiste > Jak zmniejszyć rachunek za prąd

Jak zmniejszyć rachunek za prąd

Złośliwi powiedzieliby zapewne, że jedyną skuteczną metodą na zmniejszenie rachunków za prąd, jest zaprzestanie jego używania. Niższy rachunek gwarantowany, jednak jakość funkcjonowania życia całej rodziny znalazłaby się mocno poniżej normy, szczególnie w okresie jesienno-zimowym, gdy słońce zachodzi już bardzo wcześnie, a mieszkania i ulice kryją się w mroku.

Nikt nie lubi wysokich rachunków, jednak gdy jest on podejrzanie wysoki, warto sprawdzić, czy w domu nie posiadamy wadliwej instalacji elektrycznej, która powoduje zbyt duże zużycie energii. Wymiana żarówek na energooszczędne ma sens tylko w pomieszczeniach, gdzie światła używamy przez dłuższy czas. Oświetlanie holu, przez który zwykle tylko przechodzimy, nie wymaga zastosowania energooszczędnych żarówek, jednak warto zastanowić się nad dwoma źródłami światła, jednym górnym, który mocno oświetla całe pomieszczenie, a drugie boczne o mniejszym poborze mocy, dające wystarczające oświetlenie, aby spokojnie przejść z jednego pomieszczenia do drugiego. Podobne rozwiązanie warto zastosować także w sypialni. Lampka przy łóżku nie tylko pomoże zmniejszyć rachunek za prąd, ale i wprowadzi miły nastrój.

Podczas nieobecności w domu, warto odłączyć wszystkie urządzenia elektrycznie, które nie wymagają stałego zasilania do prawidłowego funkcjonowania. Czajnik elektryczny, suszarka, pralka, mikrofalówka, telewizor czy komputer, nie muszą być podłączone do prądu przez 24 godziny na dobę. Starsze modele bojlerów elektrycznych mogą zużywać nawet do 50 kWh w skali miesiąca, co daje koszt ok. 30 zł. Teoretycznie nie jest to wygórowana kwota, jednak na przestrzeni roku, sam bojler generuje koszt blisko 400 zł. Jeżeli doliczymy do tego zużycie prądu przez urządzenia pozostawione w stanie czuwania, może się okazać, że tylko przez jeden rok, budżet domowy został zmniejszony nawet o ok. 600 zł.

 

Zostaw odpowiedź

Musisz być zalogowany żeby zostawić komentarz.