Jesteś tutaj: analizagieldowa.pl > Finanse osobiste > Kiedy karta zmienia właściciela

Kiedy karta zmienia właściciela

Kradzieże zdarzają się każdego dnia, zwykle z powodu lekkomyślności okradzionego, która w połączeniu ze sprytem i czujnością złodzieja może stać się przyczyną wielu problemów. Nawet w sytuacji, gdy padniemy już ofiarą kieszonkowca, a karta płatnicza znajdzie się w rękach „nowego właściciela”, nie należy wpadać w panikę, lecz zachować spokój i pełną kontrolę, by w maksymalnie najkrótszym czasie zapobiec kradzieży środków zgromadzonych na rachunku bankowym.

Odpowiednie działania podejmowane po kradzieży portfela to nie wszystko, ważne jest także, aby być przygotowanym na taką ewentualność. Podstawowe i najważniejsze zasady bezpieczeństwa mówią o tym, by nie trzymać karty płatniczej i PINu w jednym miejscu. Najlepiej zapamiętać kod, a jeśli sprawia to duże problemy, po prostu zapisać go w telefonie pod fikcyjną nazwą, którą zna tylko właściciel karty. Dowód osobisty nie powinien być trzymany w portfelu, lecz w specjalnym etui i w wewnętrznej kieszonce torebki. Jeżeli posiadamy kilka kart, zawsze nosimy przy sobie tylko tą, której używamy. To znacznie ułatwi formalności, w sytuacji utraty portfela. Specjalny numer alarmowy pod który zgłasza się kradzież karty należy zapisać w telefonie, ponieważ naklejka na karcie będzie całkowicie bezużyteczna, gdy przejdzie w posiadanie złodzieja.

Jak tylko zauważymy brak karty, należy w trybie natychmiastowym dokonać jej zastrzeżenia. Dzwoniąc pod numer infolinii banku, lub na telefon alarmowy dokonuje się blokady skradzionej karty. Przede wszystkim działanie to uniemożliwi złodziejowi dokonanie wypłaty lub zapłaty naszą kartą, a także pomoże uzyskać odszkodowanie od ubezpieczyciela, gdy jakakolwiek część środków zniknie z naszego konta. Blokada karty ułatwi także pracę policji, ponieważ próba dokonania wypłaty w jakimkolwiek bankomacie zostanie natychmiast odnotowana.

Po zastrzeżeniu karty, należy zgłosić fakt kradzieży w najbliższym komisariacie policji, gdzie zostanie sporządzony protokół z kradzieży. Ważna jest także kontrola stanu konta i upewnienie się czy wszystkie środki nadal na nim pozostały.

Zostaw odpowiedź

Musisz być zalogowany żeby zostawić komentarz.