Jesteś tutaj: analizagieldowa.pl > Ekonomia > Konsumpcja

Konsumpcja

Jest to zbiór danych, określających zużycie posiadanych dóbr, mających na celu bezpośrednie zaspokojenie ludzkich potrzeb. Są to wydatki gospodarstw domowych na zakup dóbr. Konsumpcja, dzieli się na autonomiczną i dodatkową, pierwsza z nich jest niezależna od dochodów, są to wydatki niezbędne, wymagane do prowadzenia egzystencji. Zaś dodatkowa, to konsumpcja ukierunkowana na zapewnienie dóbr, które nie są niezbędne do życia, uwarunkowane są od wysokości dochodów. Jeżeli konsument powstrzymuje się przed zakupem produktów, jak i wydawaniem pieniędzy, zostają rozumiane jako oszczędzanie. Dzięki rozwojowi na gruncie ekonomii, powstało kilka teorii, dążących do wskazania kluczowych czynników decydujących o wielkości konsumpcji, wyróżnia się takie jak:
– Dochód bieżący (absolutny) – za teorię odpowiada John Maynard Keynes, mówi ona iż konsumpcja zależna jest proporcjonalnie od dochodu.
– Dochód permanentny – według Miltona Friedmana, ludzie dążą do utrzymania względnie stałego poziomu konsumpcji i nieznacznie reagują na krótkookresowe zmiany dochodu.

Zostaw odpowiedź

Musisz być zalogowany żeby zostawić komentarz.