Jesteś tutaj: analizagieldowa.pl > Gospodarka > Minimalna jeszcze niższa

Minimalna jeszcze niższa

W odpowiedzi na problemy przedsiębiorców wynikających z konieczności utrzymywania pracowników z tzw. słabszych grup, za relatywnie wysokie koszty, minister pracy Jacek Męcina, przedstawił projekt, zgodnie z którym minimalna płaca miałaby ulec zróżnicowaniu.

Zgodnie z ministerialnym pomysłem, osoby znajdujące się w grupie najsłabszych, czyli najmniej produktywnych pracowników, mogłyby uzyskiwać niższe wynagrodzenia za wykonywaną pracę, w wysokości 80 procent kwoty ustalonej jako minimalna płaca. Ma to teoretycznie pomóc w znalezieniu pracy tym osobom, które dopiero ukończyły szkołę i nie mają żadnego doświadczenia, bądź też osobom, które nie mają odpowiednich kwalifikacji.

Pomysł z rozdzieleniem płacy minimalnej znajduje się dopiero w fazie rozmów, a według niektórych ekonomistów miałby on większe uzasadnienie i sens, na terenach objętych większym bezrobociem. W niektórych regionach Polski wskaźnik bezrobocia jest bardzo wysoki, a obniżenie pensji minimalnej umożliwiłoby zdobycie zatrudnienia, szczególnie tym osobom, które od dłuższego czasu pozostają bez pracy.

Pojawia się także zasadnicze pytanie, komu projekt tak naprawdę ma pomóc, pracodawcom, aby mogli płacić niższe składki, bezrobotnym dla których pojawiłaby się szansa zdobycia zatrudnienia, czy raczej państwu, które wciąż boryka się z licznymi problemami finansowymi.

Patrząc na temat obiektywnie, pracodawca któremu zależy na obniżeniu kosztów pracowniczych może wybrać formę zatrudnienia w oparciu o umowę cywilnoprawną, w stosunku do której nie ma ustalonych żadnych kryteriów, co do wysokości udzielanego wynagrodzenia. W takim wypadku zwykle reguluje się tylko i wyłącznie zaliczki dla fiskusa, co samo w sobie stanowi dość duże oszczędności z równoczesnym zapewnieniem większej liczby miejsc pracy.

Zostaw odpowiedź

Musisz być zalogowany żeby zostawić komentarz.