Jesteś tutaj: analizagieldowa.pl > Finanse przedsiebiorstw > Nie warto oszczędzać na oprogramowaniu

Nie warto oszczędzać na oprogramowaniu

 

Prowadzenie działalności gospodarczej często wiąże się z koniecznością ponoszenia szeregu wydatków, szczególnie w początkowym okresie, gdy kompletowane jest pełne wyposażenie firmy. Wysokie koszty i niskie przychody, to częsta przyczyna podejmowania decyzji o konieczności redukowania wszelkich wydatków.

Oszczędności na oprogramowaniu komputerowym nie powinny mieć charakteru nielegalnie nabywanych kopii. Aktualnie na rynku dostępnych jest wiele programów komputerowych, w tym również dedykowanych firmom, które w podstawowej wersji dostępne są całkowicie za darmo. Najpopularniejsze oprogramowania często można nabyć w promocyjnych cenach wraz z zakupem sprzętu komputerowego, a sam zakup potraktować jako koszty uzyskania przychodu, co sprawia, że dobrej jakości sprzęt wraz z pełnym oprogramowaniem nie stanowi, aż tak dużego obciążenia finansowego dla firmy.

To co najważniejsze, posiadanie nielegalnego oprogramowania traktowane jest jako przestępstwo, za które przewidywane są określone kary. Odpowiedzialność prawna spoczywa nie tylko na właścicielach firm, ale i na osobach prywatnych, chociaż ryzyko wykrycia fałszywego produktu jest większe w przypadku przedsiębiorstw. Kara za naruszenie praw autorskich może być nałożona nie tylko na firmę, ale i na pracownika odpowiedzialnego za sprzęt komputerowy. Przewidywana kara za posiadanie nielegalnego oprogramowania, może mieć postać: grzywny pieniężnej w wysokości od 100 zł do  nawet 720 tysięcy zł, ograniczenia wolności do 12 miesięcy, pozbawienia wolności od 3 miesięcy do 5 lat, a także zajęcie tzw. narzędzi przestępstwa, tj. nośniki danych, komputery czy serwery.

Posiadanie pirackiego oprogramowania w firmie, które wykorzystywane jest do działalności zarobkowej to poważne przestępstwo, za które sąd zwykle wymierza bardzo surową karę. To co miało być sposobem na zredukowanie kosztów, może się okazać przyczyną szeregu poważnych problemów, w tym konieczności zakończenia działalności gospodarczej.

Zostaw odpowiedź

Musisz być zalogowany żeby zostawić komentarz.