Jesteś tutaj: analizagieldowa.pl > Gospodarka > Polacy znowu emigrują

Polacy znowu emigrują

Sytuacja naszego kraju coraz częściej nakłania młodych ludzi do podejmowania decyzji o zagranicznych wyjazdach w celu podjęcia pracy zarobkowej. Piękne wizje poprawy poziomu życia przeciętnego Kowalskiego zakończyły się praktycznie na niczym, a absolwenci wyższych uczelni w dalszym ciągu zasilali szeregi bezrobotnych. Kolejny raz doszło do absurdalnych obietnic bez realnego pokrycia, a w społeczeństwie pojawia się coraz więcej głosów niezadowolenia.

Rynek pracy na zachodzie nie jest już tak dobry, jak jeszcze kilka lat temu, a sny o szybki zarobku to już tylko marzenia. Dziś praca na zachodzie to coraz częściej jedyny sposób zapewnienia sobie i rodzinie jakiegokolwiek źródła utrzymania, które w dalszym ciągu prezentuje się lepiej niż w Polsce. Dodatkowo lepsze świadczenia socjalne w wielu krajach europejskich, oraz możliwość podjęcia pracy z równoległym kształceniem, skutecznie przekonuje, że emigracja nie jest tak złym rozwiązaniem, jak próbowało przekonywać wielu polityków.

Z Polski wyjeżdżają więc całe rodziny, nie tak nagminnie jak tuż po otwarciu granic, jednak w dalszym ciągu to poważny problem dla gospodarki. Brak obywateli w wieku produkcyjny, to także brak odpowiednich składek, które zasilają budżet państwa. Starzejące się społeczeństwo coraz częściej stanowi poważne obciążenie dla państwa, szczególnie, gdy zaczyna brakować środków na wypłatę różnego rodzaju świadczeń, tj. renty, emerytury czy zasiłki.

Zostaw odpowiedź

Musisz być zalogowany żeby zostawić komentarz.