Jesteś tutaj: analizagieldowa.pl > Gospodarka > Problem szarej strefy

Problem szarej strefy

Wraz ze wzrastającym problemem bezrobocia zwiększa się także problem tzw. szarej strefy. Coraz więcej osób, które posiadają oficjalny status bezrobotnego, podejmuje równolegle czynności zarobkowe, które nie są zarejestrowane przez pracodawcę. W ten sposób grono osób pobiera zasiłki dla bezrobotnych, a dodatkowo otrzymuje wynagrodzenie za wykonywaną pracę.

Praktyki tego typu są całkowicie nielegalne. Zarówno pracodawca zatrudniający pracowników bez zawarcia z nimi umowy (o pracę lub cywilno-prawną), jak i pracownicy pracujący bez odpowiednich dokumentów popełniają przestępstwo. Jeżeli w tym samym czasie bezrobotny, który pobiera zasiłek, uzyskuje dochody z innego źródła, istnieje ryzyko obciążenia go kosztami związanymi ze zwrotem otrzymanych świadczeń.

Pomimo znajomości prawa, a także konsekwencji wynikających z jego nieprzestrzegania, w dalszym ciągu rośnie liczba osób działających w szarej strefie. Dla wielu to jedyne rozwiązanie, aby zapewnić byt rodzinie, dla innych sposób na skumulowanie większej ilości środków. Bez względu na motywy nielegalnego działania w zakresie zatrudniania oraz podejmowania pracy, każde wykryte tego typu przestępstwo to obciążenie zarówno dla nieuczciwego pracodawcy, jak i jego pracownika.

Temat pracy na czarno to w dalszym ciągu ogromny problem dla polskiej gospodarki, który wciąż narasta, pomimo ogólnej tendencji rozwojowej naszego kraju. Jednak dla wielu przedsiębiorców to jedyny sposób, zapewnienie płynności finansowej, a także zapewnienia miejsc pracy dla większej liczby pracowników.

Zostaw odpowiedź

Musisz być zalogowany żeby zostawić komentarz.