Jesteś tutaj: analizagieldowa.pl > Finanse osobiste > Prywatna sprzedaż online

Prywatna sprzedaż online

Coraz swobodniejszy dostęp do internetu, a także dynamiczny wzrost zainteresowania usługami i produktami dostępnymi w systemie online, powodują, że każdy może dokonywać transakcji o charakterze handlowym. Dokonanie pojedynczej sprzedaży nikogo nie obliguje do zakładania prywatnej działalności, jednak sprzedaż mająca cechy stałego źródła dochodu, musi być prowadzona przez zarejestrowane przedsiębiorstwo.

Nielegalny handel na licznych aukcjach internetowych to plaga dzisiejszej gospodarki. Pomimo ustaw oraz innych przepisów prawnych, w dalszym ciągu wiele osób traktuje sprzedaż internetową, jako źródło dodatkowego prywatnego dochodu, które nie podlega opodatkowaniu. Jak jednak jasno wynika z ustawy o swobodzie działalności gospodarczej (Dz. U. z 2007 r. Nr 155, poz. 1095, z późn. zm.), każda działalność, która wykonywana jest w sposób zorganizowany i ciągły jest uznawana za działalność gospodarczą, a uzyskiwane dzięki niech dochody, podlegają procedurom podatkowym.

Konsekwentne zajmowanie się sprzedażą poprzez wykorzystanie portali aukcyjnych bez posiadania odpowiednich uprawnień, może zakończyć się nie tylko obowiązkowym uregulowaniem zobowiązania wobec fiskusa, ale i karą za niezgodne z przepisami uzyskiwanie dochodów. W ten sposób, zamiast poprawić sytuację budżetu domowego, można stracić znacznie więcej, niż zyskało się na samej sprzedaży.

Podsumowując, można dokonywać indywidualnej sprzedaży towarów, jako osoba prywatna, jednak nie może to być działalność o charakterze stałym i hurtowym. Sprzedaż starego rzeźbionego stołu czy kilku ubranego po dziecku to nie problem, jednak cykliczna i regularna sprzedaż produktów dziecięcych lub innych, bez zarejestrowanej działalności gospodarczej, może zwrócić uwagę odpowiednich organów państwowych.

Zostaw odpowiedź

Musisz być zalogowany żeby zostawić komentarz.