Jesteś tutaj: analizagieldowa.pl > Gospodarka > Trzecia ustawa deregulacyjna to już fakt

Trzecia ustawa deregulacyjna to już fakt

Z dniem 30 listopada 2012, za sprawą złożonego na dokumentach podpisu prezydenta RP Bronisława Komorowskiego, trzecia ustawa deregulacyjna została uznana za oficjalnie obowiązującą, a jej pełna treść została już opublikowana w Dzienniku Ustaw.

Zgodnie z zapowiedziami, nowe przepisy obowiązywać będą od dnia 1 stycznia 2013 roku, a głównych ich celem jest wprowadzenie ułatwień dla małych firm, bezpośrednio związanych z kasowym rozliczaniem podatku VAT. Na podstawie nowych rozporządzeń możliwe będzie odprowadzanie podatku VAT, dopiero po tym jak przedsiębiorca otrzyma zapłatę za wystawioną fakturę. Do tej pory, podstawą do rozliczenia podatku, było samo wystawienie faktury, niezależnie od tego, czy została ona uregulowana czy też nie.

Projekt nowej ustawy ma na celu poprawić sytuację finansową wielu małych przedsiębiorstw, które na skutek konieczności dokonywania rozliczeń podatkowych nawet od niezapłaconych faktur, wielokrotnie cierpiały na deficyt budżetowy. Dzięki nowej ustawie zlikwidowane będą tzw. zatory płatnicze, co w konsekwencji pomoże utrzymać płynność finansową firm.

Ustawa wprowadza także zmiany w zakresie terminów na rozliczenia tzw. złych długów, które zostały skrócone ze 180 dni do 150 dni, a także wprowadzono nowe przepisy w stosunku do procesu korygowania deklaracji podatkowych w związku ze złymi długami.

Jeżeli wierzyć zapewnieniom specjalistów od spraw finansowych, nowe przepisy w znacznym stopniu ułatwią funkcjonowanie małych firm, które często borykały się z poważnymi problemami finansowymi, z powodu nieuczciwych kontrahentów i odbiorców produktów i usług.

Zostaw odpowiedź

Musisz być zalogowany żeby zostawić komentarz.