Jesteś tutaj: analizagieldowa.pl > Finanse osobiste > Zmień myślenie, zacznij oszczędzać

Zmień myślenie, zacznij oszczędzać

Spotkanie z dobrym doradcą finansowym to nie tylko sposób na wybranie odpowiedniej lokaty, funduszu inwestycyjnego czy konta oszczędnościowego, lecz przede wszystkim możliwość spojrzenia na własne wydatki z zupełnie innej perspektywy. W Polsce osobisty doradca finansowy to wciąż stosunkowo mało popularna usługa wśród przeciętnych obywateli. Znacznie częściej z pomocy specjalistów korzystają firmy, oraz osoby dysponujące znacznymi środkami finansowymi, chociaż to właśnie „przeciętni” powinni wykorzystać wiedzę fachowców, w celu efektywniejszego zarządzania własnym budżetem.

Znawcy tematu utrzymują, że oszczędzanie rozpoczyna się w głowie. Najpierw trzeba zrozumieć, gdzie „uciekają” wszystkie nasze środki, a później podjąć odpowiednie działania, które w znacznym stopniu pomogą ograniczyć niekontrolowane i zbędne wydatki. Podstawowy problem wielu osób, to wydawanie pieniędzy na bieżąco w sposób bliżej nieprzemyślany i spontaniczny, co przekłada się na nabywanie produktów całkowicie zbędnych. Producenci oczekują, że ich klienci będą kupować pod wpływem emocji, pojedynczego impulsu, a tym samym tak kierują akcjami promocyjnymi, aby działały one na podświadomość. Sprzedaż rośnie, a w portfelu klienta coraz mniej środków.

Rozsądne wydatkowanie pieniędzy to przede wszystkim robienie zakupów w sposób zaplanowany i starannie przemyślany. Dotyczy to zarówno artykułów spożywczych, środków czystości, jak i urządzeń gospodarstwa domowego, odzieży oraz wielu innych produktów dostępnych na rynku. Kupując mądrze wydajemy mniej i nabywamy tylko te produkty, które realnie znajdą zastosowanie w naszym życiu. W ten sposób można szybko się przekonać o tym, jak wiele pieniędzy pozostaje w domowej kasie, a zgromadzone nadwyżki można zainwestować lub spożytkować na wspólne wakacje z rodziną, bez potrzeby zaciągania kredytów.

 

Zostaw odpowiedź

Musisz być zalogowany żeby zostawić komentarz.