Jesteś tutaj: analizagieldowa.pl > Ekonomia > Zysk

Zysk

Stanowi realny zarobek przedsiębiorstwa i jest przedmiotem materialnego zainteresowania, a także źródłem dochodów właścicieli, załogi przedsiębiorstwa oraz finansowania jego rozwoju. Według rachunkowości, jest to dodatni wynik finansowego przedsiębiorstwa, danej inwestycji lub zaciągniętej pożyczki. Ważne określenie przy definiowaniu zysku, jest rentowność, oznacza ona wartość efektywności gospodarowania lub inwestowania. Jako przeciwieństwo zysku, rozumie się stratę. Wyróżnia się kilka rodzajów zysku, najważniejsze z nich to:
– Zysk kapitałowy – określa on wzrost wartości kapitału, a dokładniej wynik wzrostu cen posiadanych przez przedsiębiorstwo papierów wartościowych na giełdzie, ceny nieruchomości, maszyn i materiałów.
– Zysk normalny – to średni przychód, który oczekiwany jest przed przedsiębiorcę od jego firmy, może być on również rozumiany jako pensja w innym przedsiębiorstwie.
– Księgowy zysk przedsiębiorstwa – równa się on bezpośredniemu wynikowi finansowemu, obliczonemu z rachunków zysków i strat danego przedsiębiorstwa.

Zostaw odpowiedź

Musisz być zalogowany żeby zostawić komentarz.